Diabetespas

ASGB-BERICHT 2006.049

berichten/84diabetespas.pdf

TER INFORMATIE ASGB-bericht2006.49/Diabetespas - 24 februari 2006 Geachte Collega, Hierbij een aanvulling op ons vorige bericht i.v.m. de diabetespas. Vanaf 1 februari mag de huisarts een nieuw nomenclatuurnummer gebruiken: 102852. Het honorarium voor deze prestatie bedraagt € 16,63. Deze verstrekking mag slechts één keer per kalenderjaar en per GMD-patiënt aangerekend worden tijdens raadpleging of huisbezoek. Het aanrekenen ervan houdt in dat de huisarts de doelstellingen van de diabetesbegeleiding met de patiënt heeft besproken en genoteerd, zowel in de diabetespas als in het globaal medisch dossier (K.B. 23/12/2005). Toepassingsvoorwaarden: - kan slechts aangerekend worden door de huisarts die het GMD van de betrokken patiënt beheert - de diabetespas wordt aangevraagd d.m.v. een correct ingevuld aanvraagformulier (zie bijlage), ondertekend door de huisarts én de patiënt, en op te sturen naar het ziekenfonds - van zodra de pas is toegekend, kan het nummer 102852 worden gebruikt Dan kunnen de therapiedoelstellingen worden besproken en genoteerd in de pas en in het dossier. Dit kan dus tijdens de eerste raadpleging nadat de pas is toegekend. De diabetespas kan worden aangevraagd voor iedereen met diabetes. De enige voorwaarde is dat de diagnose van diabetes correct wordt gesteld. Onderstaande aanbevelingen van WVVH-VDV kunnen nuttig zijn als richtlijn: http://www.wvvh.be/files/Diabetes_ab.pdf In de werkgroep samenwerking huisartsen-specialisten trachten we het zorgtraject diabetes type 2 zo goed als mogelijk te stroomlijnen of te integreren met deze diabetespas. met collegiale groeten, het ASGB-bestuur.

2026.090

Nieuwe criteria voor zorgprogramma’s beroertezorg

 

Op 24 juli 2026 werd een KB gepubliceerd i.v.m. de erkenningsnormen voor het zorgprogramma beroertezorg en de programmatie- en erkenningscriteria voor het zorgprogramma acute beroertezorg met invasieve procedures.

Het gaat om een nieuwe poging na voorafgaande vernietiging door de Raad van State, in een dossier dat al meer dan 10 jaar aansleept.

Het nieuwe KB, dat in voege treedt op 3 augustus 2026, hanteert als eerste basisprincipe het volgende minimale activiteitsniveau:

2026.089

Ambulante code van polysomnografie geschrapt vanaf 01/09/2026

 

Op 24 juli 2026 werd een KB gepubliceerd dat een besparingsmaatregel in de inwendige geneeskunde doorvoert: het schrappen van de ambulante code van polysomnografie.

Het realiseren van een ambulante polysomnografie wordt immers in strijd geacht met de regels inzake de fysieke aanwezigheid van de arts zoals bepaald in artikel 1 van de nomenclatuur.

De verstrekking mag dus niet meer reglementair aangerekend worden.

Dit gaat in vanaf 1 september 2026.

2026.088

Nieuwe verstrekking klinische biologie (m.b.t. albuminurie) gepubliceerd

 

Op 10 juli 2026 werd een KB gepubliceerd dat een nieuwe verstrekking invoert vanaf 1 september 2026: ‘doseren van albumine door een immunologische methode evenals creatinine inclusief de berekening van de albumine-creatinine-ratio’.

Dit was al voorzien in het akkoord 2024-2025.

De specifieke doelgroep wordt omschreven en de frequentie wordt beperkt tot 1x per jaar.

Indien correct gebruikt, dan kan dit een belangrijke preventieve maatregel betekenen.

Voor diabetespatiënten was er al een verstrekking beschikbaar.