Administratieve vereenvoudiging

ASGB-BERICHT 2009.139

Normal
0

21

false
false
false

NL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standaardtabel;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Geachte Collega,

Op  1 juni 2009 zijn er drie maatregelen van kracht geworden, die de administratieve overlast van Hoofdstuk IV iets zouden moeten doen verminderen.

(ter herinnering: een machtiging model ‘d’ kennen we van bv. de sartanen: met een strookje voor de hernieuwing onderaan; model ‘b’ wordt soms ook nog afgeleverd: zonder strookje onderaan).

·     Een toelating van het model ‘b’ of ‘d’ wordt geldig voor alle specialiteiten van de betreffende paragraaf, ook indien het belangrijkste werkzame bestanddeel verschilt. 

Het is de vraag of hier in de praktijk erg veel gebruik van gemaakt zal worden. De administratie van de geneesmiddelencommissie is wel bezig alle medicatie zo logisch mogelijk in paragrafen te (her)groeperen.

·     Automatische verlenging van een machtiging van het model ‘d’:

Als de geldigheidsduur van  een machtiging model 'd' vervalt, kan de adviserend geneesheer voortaan een automatische verlenging van dit getuigschrift afleveren.

 Een geneesheer kan, als hij dat verkiest, ook het huidige systeem blijven toepassen en zelf een verlenging aanvragen.

 Dit is in de praktijk wel een nuttige maatregel. In het laatste kwartaal van de geldigheidstermijn  van een machtiging model ‘d’ gaat de mutualiteit na of de machtiging ‘actief’ is, m.a.w. of de medicatie door de patiënt in de apotheek wordt afgehaald. Als de machtiging nog actief is, kan de adviseur deze automatisch verlengen. Het volstaat vanaf nu dus om één maal bij het opstarten van een behandeling een machtiging aan te vragen. In principe hoeft er daarna nooit meer een nieuwe aanvraag te worden gedaan, zolang  de patiënt het betreffende geneesmiddel blijft gebruiken en op voorwaarde dat de machtiging van het model ‘d’ is.

·     De introductie van een niet-specifiek aanvraagformulier.  (zie ook de bijlage bij dit bericht)

Dit kan gebruikt worden voor de aanvraag tot terugbetaling van een geneesmiddel, waarvoor de adviseur een machtiging model ‘b’ of ‘d’ uitreikt, op voorwaarde dat er geen verplicht standaardformulier voor de aanvraag bestaat. Op dit nieuwe aanvraagformulier verklaart de aanvrager dat de patiënt aan de vergoedingsvoorwaarden voldoet, zoals die staan vermeld in de paragraaf x van Hoofdstuk IV, voor het desbetreffende geneesmiddel.

N.B. Deze maatregel is een bijkomende optie. Een arts mag nog altijd de aanvraag doen via de klassieke procedure op de formulieren, die door de firma’s worden verschaft of die werden gedownload .

Een mogelijk voordeel van deze nieuwe maatregel is wel dat er geen “omstandig verslag” meer moet worden bijgevoegd, zoals dat tot nu toe voor sommige geneesmiddelen was vereist. De patiënt moet natuurlijk wel aan de vergoedingsvoorwaarden voldoen en de  bewijzen daarvan moeten ter beschikking worden gehouden, want de adviseur kan daar eventueel naar vragen. Een huisarts kan zo ook een aanvraag doen voor de geneesmiddelen, die tot nu toe alleen door een specialist konden worden aangevraagd, op voorwaarde dat hij over een advies van een specialist beschikt.

In de toekomst zal via dit niet-specifieke aanvraagformulier via elektronische weg een aanvraag bij de mutualiteit kunnen worden ingediend.

Praktisch:

Hoe weet ik in welke paragraaf een geneesmiddel staat?

Hoe weet ik precies wat de vergoedingsvoorwaarden zijn?

Waar vind ik het niet-specifieke aanvraagformulier?



Een kleine handleiding:

Hiervoor maak je gebruik van de website van het Riziv:   www.riziv.be .

Op de onthaalpagina ga je naar het vakje ‘geneesmiddelen en andere farmaceutische verstrekkingen’.

Kies  ‘geneesmiddelen’.

In de rubriek ‘directe toegang’ kies je onder databanken ‘farmaceutische specialiteiten’.

Deze pagina kun je toevoegen aan je ‘favorieten’ (of instellen als bladwijzer in Firefox).

Op deze pagina kun je een geneesmiddel zoeken op specialiteitsnaam, via de beginletter.

We nemen het voorbeeld Olmetec.

Klik bij Olmetec op één van de Riziv-codes.

Je komt nu op de pagina ‘detail van de specialiteit’. Hier zie je onder ‘vergoedingsmodaliteiten’ het hoofdstuk en het paragraafnummer. Ook zie je welk model machtiging wordt uitgereikt.

In ons voorbeeld IV-3620000 en model ‘d’.

Klik op het paragraafnummer.

Je komt nu op de pagina ‘vergoedingsvoorwaarden’.

Als  voor een aanvraag het niet-specifieke aanvraagformulier kan worden gebruikt staat onder aan de pagina ‘vergoedingsvoorwaarden’ een link om dit formulier te downloaden en af te drukken.

(Er bestaat een optie om de pagina ‘vergoedingsvoorwaarden’ af te drukken en mee op te sturen naar de adviseur, als een soort extra garantie dat je de vergoedingsvoorwaarden hebt gelezen, maar dit is zeker niet verplicht!).

Het is niet zo ingewikkeld als deze beschrijving misschien doet uitschijnen en, nogmaals, dit is niet verplicht, maar een bijkomende optie.

Over de vereenvoudiging in het kader van de zorgtrajecten werd een principieel akkoord bereikt en dit wordt eerstdaags aan de CTG voorgelegd (goed voor alle geneesmiddelen die voor die pathologie gebruikt worden mits aan de vergoedingsvoorwaarden voldaan is).

Ook het voorschrijven op één voorschrift voor langdurige periodes (met de multiplicator) is nog lopende.

met collegiale groeten, het ASGB-bestuur





Bijlage:

images/stories/niet-specifiek aanvraagformulier.pdf

2026.088

Nieuwe verstrekking voor expertise op afstand in de dermatologie en venerologie

 

Op 10 juli 2026 werd een KB gepubliceerd met nomenclatuur voor een nieuwe verstrekking voor expertise op afstand door een arts-specialist in de dermatologie en venerologie op vraag van de huisarts.

Het principe was al opgenomen in het akkoord 2022-2023 maar de uitwerking hiervan heeft heel wat voeten in de aarde gehad.

Het KB gaat in voege op 1 september 2026. 

Als bijlage bij dit bericht vindt u de integrale tekst ervan.

2026.086

Besparingsmaatregel inzake cardiale revalidatie vanaf 1 augustus 2026

 

Op 3 juli 2026 werd een KB gepubliceerd dat een besparingsmaatregel inzake cardiale revalidatie invoert vanaf 1 augustus 2026. Het gaat om een vermindering van de tarieven met 10%.

Deze maatregel werd niet besproken in de NCAZ of TGR maar werd ‘rechtstreeks’ beslist door het College van directeurs binnen het RIZIV.

De revalidatieverstrekkingen voor cardiale revalidatie die vóór 1 augustus 2026 verricht werden, kunnen evenwel nog aangerekend worden aan de tarieven die van toepassing zijn vóór 1 augustus 2026.

2026.085

Aanpassing patiëntengroepen laagvariabele zorg n.a.v. opsplitsing nomenclatuurnummer besnijdenis

 

Op 3 juli 2026 werd een KB gepubliceerd dat de patiëntengroepen voor de LVZ (laagvariabele zorg) wijzigt.

De aanleiding daartoe is het feit dat het nomenclatuurnummer voor de besnijdenis in twee afzonderlijke verstrekkingen werd opgesplitst sinds 1 juni 2026.

Als bijlage bij dit bericht vindt u de integrale tekst van het op 3 juli gepubliceerde KB.