Medische verkiezingen 2010.20: wachtdienst*

ASGB-BERICHT 2010.138

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standaardtabel;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standaardtabel;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Medische verkiezingen 2010.20 KARTEL (ASGB/GBO)

Wachtdienst.



Om een actieve beroepsuitoefening met een familiaal en sociaal leven te kunnen combineren en om de continuïteit van de zorg te kunnen waarborgen is een goede wachtregeling noodzakelijk. De wacht is een dienst aan de bevolking, maar ook een deontologische plicht, eigen aan het beroep van (huis)arts. Een hogere vergoeding van de avondconsultatie draagt hier niets toe bij en kost alleen handenvol geld. Voor het Kartel hoeft deze piste dan ook niet verder te worden uitgebouwd. Wel moet, afhankelijk van de lokale situatie, de organisatie van de wachtdienst worden geoptimaliseerd. In stedelijke gebieden zeker door het financieren van wachtposten. Het invoeren in 2007, op initiatief van het Kartel ASGB/GBO, van een disponibiliteitsvergoeding tijdens de weeknachten bleek tegemoet te komen aan een grote behoefte, want nauwelijks drie jaar later zijn ongeveer overal wachtdiensten tijdens de week actief. De disponibiliteitsvergoeding moet worden verhoogd, zowel voor de weekends als voor de weekwacht.



Het zgn. 'professionaliseren van de huisartsenwachtdienst' lijkt ons geen goed idee. Deze huisartsen dreigen volgens de huidige criteria ook hun erkenning te verliezen.



In de ziekenhuizen is het grootste probleem het gebrek aan mankracht om de intramurale wachtdiensten te bemannen. Verdere reorganisatie en ondersteuning van de wachtdiensten is noodzakelijk maar tegelijk moeten de vastgestelde misbruiken worden beteugeld.  Voor de 'ziekenhuiswacht' wordt best terug een aparte vergoeding voorzien.

Hoewel het Kartel de invoering van beschikbaarheidshonoraria voor specialisten, naar analogie met de huisartsen, voor het eerst heeft voorgesteld, en we de uitbreiding tot 11 specialismen mee verdedigd hebben, is recent gebleken dat uitbreiding tot alle specialiteiten zo goed als onhaalbaar is. We menen daarom dat het beter is om met het bestaande budget de vorig jaar afgeschafte urgentietoeslagen op de spoedraadplegingen terug in te voeren en zelfs fors op te waarderen (tot C10).


Indien u zich kunt vinden in onze ideeën en onze voorstellen,



geef ons dan uw vertrouwen en



stem KARTEL (ASGB/GBO), stem 2

 

Hoe denk jij over de voorgestelde plannen voor de hervorming van de nomenclatuur? Laat het ons weten!

Een van de grote hervormingen die op stapel staan en een enorme impact op je praktijk zullen hebben, is die van de nomenclatuur. Op de website van het RIZIV kan je lezen waarom deze hervorming werd opgestart en uitgewerkt:

 

https://www.riziv.fgov.be/nl/nomenclatuur/hervorming-van-de-nomenclatuur-van-medische-verstrekkingen

 

2026.080

Nieuwe tarieven psychiatrie vanaf 1 juli 2026

 

In de tabellen ‘A.VI.3. Psychotherapieën’ en ‘A.VIII.5. Psychotherapieën en kinder- en jeugdpsychiatrie door een arts-specialist in opleiding’, wordt de omschrijving van de verstrekking 109572 aangepast; 

In de tabellen ‘A.VI.4. Kinder- en jeugdpsychiatrie’ en ‘A.VIII.5. Psychotherapieën en kinder- en jeugdpsychiatrie door een arts-specialist in opleiding’, worden de verstrekkingen 109292 en 109314 toegevoegd;

In de tabel ‘A.I.3. Zorg op afstand door een arts‘, wordt de verstrekking 107811 toegevoegd.

2026.079

Aanpassing tarieven medische beeldvorming vanaf 1 juli 2026

 

In de tabel « A.5° Bloedvatenstelsel », worden de verstrekkingen 453515-453526 en 453530-453541 geschrapt;

In de tabel « C.5° Bloedvatenstelsel », worden de verstrekkingen 464516-464520 en 464531-464542 geschrapt; 

In de tabel « A.11° Computergestuurde tomografieën », worden de verstrekkingen 459874-459885 geschrapt;

In de tabel « A.11° Computergestuurde tomografieën », wordt de sleutelletterwaarde van de verstrekkingen 457855-457866, 457870-457881, 457892-457903, 458835-458846, 458850-458861 en 459351-459362 met 22,21% verminderd.