Voorstel: besparing in de gezondheidszorg via indexatie van het remgeld

2025.040

 

Minister Vandenbroucke heeft de artsensyndicaten opgelegd om voorstellen in te dienen voor nieuwe besparingen in de gezondheidszorg.

BVAS en Kartel (ASGB/GBO/MoDeS) hebben in dat verband de handen in mekaar geslagen en een voorstel ingediend om het remgeld bij de huisartsen eindelijk eens te indexeren.

Dat kan al 114 miljoen opleveren en als men ook bij artsen-specialisten indexeert, is de besparing nog hoger.

Hierna vindt u integrale tekst van het gezamenlijke persbericht.

 

BVAS en Kartel (ASGB-GBO-MoDeS) komen de federale regering tegemoet met een structureel en recurrent besparingsvoorstel van minstens 114 miljoen. 

De federale minister van Volksgezondheid heeft op een vergadering met de beroepsverenigingen van artsen de verwachting uitgesproken om concrete besparingsvoorstellen te ontvangen die moeten toelaten om het budget voor de gezondheidszorg in 2025 en 2026 in evenwicht te houden. 

BVAS en Kartel (ASGB-GBO-MoDeS) hebben inmiddels een concreet en door de basis breed gedragen  voorstel geformuleerd dat een structurele en recurrente besparing van minstens 114 miljoen moet opleveren. 

De besparing kan worden gerealiseerd door een indexering van het remgeld voor consultaties bij de huisarts. De huidige remgelden (1€ voor patiënten die recht hebben op een verhoogde tegemoetkoming, 4€ voor andere patiënten) werden al 20 jaar niet meer geïndexeerd. Een historische indexatie van de remgelden voor de consultaties, gecombineerd met een partiële indexatie van de remgelden voor huisbezoeken laat de overheid toe een besparing te realiseren van minstens 114 miljoen euro, alleen al bij het huisartsenbudget. Als deze indexatie ook wordt toegepast op consultaties van specialisten, dan kan daar nog een aanzienlijke extra besparing bijkomen. 


Dit voorstel heeft een driedubbel voordeel:

  • * het laat toe om vanaf 2026 een significante, jaarlijkse en dus structurele besparing te realiseren binnen het gezondheidsbudget van minstens 114 000 000 €;

  • * het respecteert de financiële draagkracht van de patiënt omdat ook lonen, pensioenen en uitkeringen geïndexeerd worden

  • * het responsabiliseert de patiënt om misschien minder snel overbodig naar de huisarts te stappen;

 

De echte belemmeringen voor de toegang tot zorg verdienen onze volledige aandacht, maar komen meestal niet voort uit financiële problemen, maar uit een gebrek aan (medische) geletterdheid of (psycho)sociale moeilijkheden. Om ook op deze aspecten te kunnen sturen, is het essentieel om ruimte te creëren in het zorgbudget.

 

De artsensyndicaten vertrouwen erop dat de minister en de andere leden van de federale regering de voorstellen gunstig zullen beoordelen en de voordelen van de voorgestelde maatregelen zullen erkennen: een substantiële besparing, geresponsabiliseerde patiënten én meer ruimte voor kwaliteitszorg. 

 

Reacties

1. Ik denk dat we als artsengroep altijd bescheiden horen te zijn (over ons loon). In dit voorstel lijkt het zowiezo dat we vinden dat we te weinig verdienen. Ik denk dat geen enkele huisarts vindt dat hij te weinig loon naar werken heeft.
2. De gewone mens heeft niet door dat hij meer loon krijgt, hij ziet enkel wat hij meer moet betalen. Het argument van indexatie van lonen kent hij niet.
3. Over het algemeen is er een teneur om op de hoge lonen/posities te schieten in de maatschappij. Zeker wat sommige specialistenlonen betreft, vind ik dat zelfs redelijk. Echter, aangezien we hand in hand dienen te gaan met de patiënt, zeker als huisarts, moeten we ook daar denk ik bescheiden zijn, om onze credibiliteit te houden bij patiënten.

Stijn Verhaegen

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.075

Last call: ACA-webinar op 24 juni 2026

 

De ACA-hervorming legt de focus op de raadplegingshonoraria, de toezichthonoraria, consulten, psychiatrie, spoedgevallen, intensieve zorg, neonatologie en de permanenties.

We merken dat (huis)artsen en specialisten met heel wat vragen zitten. Wat betekent het voor je inkomen? Wat met consultaties die langer duren dan een gewone consultatie? Enz.

Daarom organiseert ASGB/Kartel nogmaals een webinar over de laatste stand van zaken.

 

Wanneer?

Op woensdag 24 juni om 20 uur via Zoom

2026.072

Kaderwet niet correct getoetst aan Europese regels, regering in gebreke gesteld

 

Samen met drie andere beroepsorganisaties heeft artsensyndicaat Kartel vandaag een aangetekende ingebrekestelling gestuurd naar minister Vandenbroucke en de premier wegens formele gebreken bij het tot stand komen van de Kaderwet(ten).

Meer bepaald werd er geen behoorlijke evenredigheidsbeoordeling uitgevoerd, wat in strijd is met zowel de Belgische wetgeving als de Europese regels.

2026.074

Aanpassing tarieven klinische biologie vanaf 1 juli 2026

 

In punt ‘VIII. Overeenkomst in toepassing van artikel 22, 6°bis, ter financiering van Next-Generation Sequencing (NGS) in oncologie en hemato-oncologie’ worden vanaf 1 juli 2026:

De verstrekkingen 536034 – 536045, 536056 – 536060, 536071 – 536082, 536093 – 536104, 536115 – 536126 en 536130 – 536141, die betrekking hebben tot de vaste tumoren, toegevoegd in tabel 1.

De verstrekkingen 536152 – 536163, 536174 – 536185 en 536196 – 536200, die betrekking hebben tot de hematologische maligniteiten, toegevoegd in tabel 2.