Opinie Dr Gevaert: de meeste artsen zijn geen graaiers

2023.043

 

Onze voorzitter specialisten Dr Thomas Gevaert is naar aanleiding van een interview in De Standaard van afgelopen weekend in zijn pen gekropen om de puntjes op de i te zetten. Zijn opiniestuk is vandaag in De Standaard gepubliceerd, zie https://www.standaard.be/cnt/dmf20230228_98120626

Hierna vindt u eveneens de integrale tekst van zijn opiniestuk.

 

Ik moest even slikken bij het interview met BVAS-voorzitter Johan Blanckaert. Ook al stonden er pertinente zaken in – zoals de discussie over de ­financiering en de continuïteit van de zorg, of de vraag naar transparantie bij de mutualiteiten – toch bleef een ­nasmaak over van artsen die weigeren voor een forfaitaire vergoeding te werken en die supplementen beschouwen als fastfoodtarieven. Dat eerste klopt al niet, want artsen in universitaire ­ziekenhuizen, en alle artsen in opleiding, worden forfaitair betaald, en ook een deel van het loon van huis­artsen en specialisten is forfaitair.

Als artsensyndicaat hebben we een drieledige rol. De artsen verdedigen, maar ook duidelijk maken dat we goeddeels met overheidsgeld ­betaald worden en dus maatschappelijke verantwoording moeten afleggen. ­Onderhandelen met de overheid, en daarbij het juiste evenwicht zoeken tussen de belangen van de artsen en de verzuchtingen van de overheid. En tot slot communiceren met de maatschappij: duidelijk maken dat de meeste artsen geen graaiers zijn en ­geneeskunde bedrijven met hart en ziel, maar ook dat voor een perfor­mante gezondheidszorg – mits transparantie en matiging – eigen ­bijdrages nodig kunnen zijn.

Geneeskunde gaat over werken met en zorgen voor patiënten, niet over winstmaximalisatie. Maar billijk ­belonen van goede zorg, expertise of innovatie hoort er ook bij, dat is ­inherent aan sociaal ondernemerschap. Het gaat over balanceren ­tussen toegankelijkheid, billijkheid, betaalbaarheid en financiële beloning. Ik geloof in keuzemogelijk­heden, zowel voor de patiënt als voor de zorgverstrekker. Een pluralistisch en toegankelijk zorg­systeem met verschillende verloningsmogelijkheden en voldoende auto­nomie voor de zorgverstrekker. Maar ook met maximale transparantie voor de patiënt over ­extra bijdrages en ­kwaliteit van geleverde zorg.

We zijn met drie artsensyndicaten. Via vijfjaarlijkse medische verkie­zingen worden de verhoudingen ­bepaald om via de verschillende raden deel te nemen aan het beleid. In juni kunnen alle artsen hun stem laten ­horen en ­bepalen of ze voor fastfoodgenees­kunde kiezen of toch een iets genuanceerdere en patiënt­gerichtere stem uitbrengen.

Reacties

Zeker

Anoniem

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.080

Nieuwe tarieven psychiatrie vanaf 1 juli 2026

 

In de tabellen ‘A.VI.3. Psychotherapieën’ en ‘A.VIII.5. Psychotherapieën en kinder- en jeugdpsychiatrie door een arts-specialist in opleiding’, wordt de omschrijving van de verstrekking 109572 aangepast; 

In de tabellen ‘A.VI.4. Kinder- en jeugdpsychiatrie’ en ‘A.VIII.5. Psychotherapieën en kinder- en jeugdpsychiatrie door een arts-specialist in opleiding’, worden de verstrekkingen 109292 en 109314 toegevoegd;

In de tabel ‘A.I.3. Zorg op afstand door een arts‘, wordt de verstrekking 107811 toegevoegd.

2026.079

Aanpassing tarieven medische beeldvorming vanaf 1 juli 2026

 

In de tabel « A.5° Bloedvatenstelsel », worden de verstrekkingen 453515-453526 en 453530-453541 geschrapt;

In de tabel « C.5° Bloedvatenstelsel », worden de verstrekkingen 464516-464520 en 464531-464542 geschrapt; 

In de tabel « A.11° Computergestuurde tomografieën », worden de verstrekkingen 459874-459885 geschrapt;

In de tabel « A.11° Computergestuurde tomografieën », wordt de sleutelletterwaarde van de verstrekkingen 457855-457866, 457870-457881, 457892-457903, 458835-458846, 458850-458861 en 459351-459362 met 22,21% verminderd. 

2026.078

Aanpassing tarieven gynaecologie vanaf 1 juli 2026

 

In de tabel ‘g. Gynaecologie - Verloskunde (vervolg)’, worden de verstrekkingen 432854-432865 toegevoegd.

In de pdf als bijlage vindt u de aangepaste tarieventabel.