Verkiezingen 2006: individuele responsabilisering

ASGB-BERICHT 2006.166

TER INFORMATIE ASGB-bericht2006.166/Verkiezingen 2006: Individuele responsabilisering - 28 augustus 2006 Gelieve dit bericht te forwarden aan alle collega s uit uw adresboek aub. Artsenverkiezingen 2006.7 KARTEL (ASGB/GBO) *Individuele responsabilisering. Het gevolg van onze visie is dan ook dat wij bereid zijn om onze verantwoordelijkheid op te nemen bij het beheer en het in stand houden van het systeem. De BVAS wijst elke vorm van individuele responsabilisering af. In het wegverkeer zijn rechts rijden en verkeerslichten beperkingen van willekeurig rijgedrag. Zij zijn echter een voorwaarde om vrij personenverkeer te waarborgen. Bij volledige willekeur, bij volledige chaos, is er stilstaand verkeer en is deze vrijheid onbestaande. De nagestreefde vrijheid is dus niet het vrije rijgedrag maar wel het vrije verkeer. Naar analogie is het in een collectief georganiseerde en gefinancierde ziekteverzekering normaal dat de overheid de krijtlijnen en de globale spelregels vastlegt en dat wij enige verantwoording voor ons voorschrijfgedrag afleggen. Overal ter wereld kampt men met de uitdaging om de gezondheidsbehoeften van de bevolking binnen de geldende budgettaire beperkingen, op een eerlijke manier te beantwoorden. Het is dan de taak van een artsensyndicaat om er mee op toe te zien dat de overheid daarbij een evidence based policy volgt, dat er voldoende middelen beschikbaar zijn om de gevraagde doelstellingen te realiseren en, dat bij eventuele budgettaire beperkingen dit ook voldoende duidelijk gemaakt wordt aan het brede publiek. Het is overigens een grote vergissing om te denken dat in een geprivatiseerd systeem dergelijke spelregels niet zouden gelden. In een managed care systeem wordt de professionele autonomie veel meer ingeperkt dan wij ons momenteel kunnen indenken. De vraag om diagnostische en therapeutische procedures continu te evalueren, vormt voor het ASGB geen probleem. Essentieel is dat de besluitvorming volledig transparant gebeurt op basis van rationele argumenten die door iedereen als "fair" kunnen aanvaard worden. Ook moeten, om het vertrouwen in het systeem te behouden, keuzes en beslissingen vlot kunnen herzien worden in het licht van nieuwe gegevens. Indien men met professionele verantwoordelijkheid, wetenschappelijk verantwoorde interventies bedoelt, dan zien we daarin evenmin een probleem. De tijd van de "geneesheer-artiest" is voorbij. Anderzijds, omdat slechts een deel van de medische activiteit strikt EBM kan onderbouwd worden, moet men de globale activiteit van een arts evalueren en niet elke tussenkomst apart. Het ASGB aanvaardt dus individuele responsabilisering op basis van rationele en transparante criteria die samen met de beroepsgroep zijn vastgelegd en mits voldoende mogelijkheid tot verdediging. Dat hebben we tijdens de recente onderhandelingen van de programmawet ook bekomen.

2026.044

Correcties op de nomenclatuur inzake rusthuisbezoeken gepubliceerd

 

Op 22 april 2026 zijn een aantal KB’s en een interpretatieregel gepubliceerd die de in 2024 nieuw ingevoerde nomenclatuur voor bezoeken in een WZC corrigeren. Het gaat m.a.w. om nomenclatuurnummer 106610 en aanverwanten.

Sommige aanpassingen betreffen eerder ‘teksttoilet’ van de in 2024 gepubliceerde KB’s (gebruik van de juiste terminologie) maar twee punten zijn dermate belangrijk dat we ze nog eens uitdrukkelijk vermelden.

Eén gaat over het GMD van een WZC-patiënt en het ander over het zgn. ongewoon bezoek.

 

2026.043

Nieuwe huisartsennomenclatuur voor palliatieve zorg vanaf 1 juni '26

 

Op 20 april 2026 zijn drie KB’s in het Staatsblad gepubliceerd over de ondersteuning van de huisarts m.b.t. palliatieve patiënten.

Er worden (vanaf 1 juni 2026) twee forfaitaire honoraria ingevoerd die het opstellen van een ACP (advanced care planning) aanvullen:

2026.042

Nog twee aanmeldmomenten in 2026 voor de New Deal

 

In 2024 startte een nieuw financieringsmodel voor de huisartsgeneeskunde, naast de betaling per prestatie en het forfaitaire systeem: de New Deal. Dit systeem houdt het midden tussen de twee bestaande systemen en bestaat uit drie financieringsstromen: betaling per prestatie, capitatiefinanciering en premies.

Indien u zich nog wil aanmelden in 2026 voor dit systeem, zijn er nog twee momenten waarop dat kan: