Terugbetaling autosondage

ASGB-BERICHT 2017.159

Geachte collega

In het BS van 24/11/2017 verscheen een KB i.v.m. autosondage.

Zie ook: http://www.riziv.fgov.be/nl/themas/kost-terugbetaling/door-ziekenfonds/medisch-hulpmiddel-materiaal/medisch-materiaal-apotheek/Paginas/autosondage-november-2017.aspx#.Wh7vRPniaUk

met collegiale groeten, het ASGB-bestuur


Publicatie: 2017-11-24

FEDERALE OVERHEIDSDIENST SOCIALE ZEKERHEID

15 NOVEMBER 2017. - Koninklijk besluit tot wijziging van de lijst als bijlage bij het koninklijk besluit van 18 april 2017 tot vaststelling van de voorwaarden waaronder de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen tegemoetkomt in de kosten van autosondage bij de rechthebbende thuis

FILIP, Koning der Belgen,
Aan allen die nu zijn en hierna wezen zullen, Onze Groet.
Gelet op de wet betreffende de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen, gecoördineerd op 14 juli 1994, inzonderheid op de artikelen 35, § 1, achtste lid, laatst gewijzigd bij de wet van 27 april 2005 en 37, § 20, eerste lid laatst gewijzigd bij de wet van 27 december 2012;
Gelet op het advies van de Commissie voor begrotingscontrole, gegeven op 6 september 2017;
Gelet op het advies van het Comité van de verzekering voor geneeskundige verzorging, gegeven op 11 september 2017;
Gelet op het advies van de Inspecteur van Financiën, gegeven op 27 september 2017;
Gelet op de akkoordbevinding van de Minister van Begroting van 12 oktober 2017;
Gelet op het verzoek om spoedbehandeling, gemotiveerd door de omstandigheid dat artikel 6, § 2 van het koninklijk besluit van 18 april 2017 tot vaststelling van de voorwaarden waaronder de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen tegemoetkomt in de kosten van autosondage bij de rechthebbende thuis bepaalt dat de bedrijven binnen een termijn van twee maanden vanaf de datum van inwerkingtreding van die bepaling voor elke sonde die ingeschreven op bijlage I is, de verbintenis ondertekend moeten hebben en naar het secretariaat van de Technische Raad voor diagnostische middelen en verzorgingsmiddelen verstuurd moeten hebben en dat de sondes waarvoor niet ten minste één bedrijf de verbintenis heeft ondertekend van rechtswege van de lijst geschrapt worden. Deze nieuwe lijst treedt op 1 november 2017 in werking en zal voor geen enkele budgettaire weerslag zorgen;
Gelet op het advies 62.297/2 van de Raad van State, gegeven op 23 oktober 2017, met toepassing van artikel 84, § 1, eerste lid, 3, van de wetten op de Raad van State, gecoördineerd op 12 januari 1973;
Op de voordracht van de Minister van Sociale zaken,
Hebben Wij besloten en besluiten Wij :
Artikel 1. Bijlage I van het koninklijk besluit van 18 april 2017 tot vaststelling van de voorwaarden waaronder de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen tegemoetkomt in de kosten van autosondage bij de rechthebbende thuis wordt vervangen door de bijlage gevoegd bij dit besluit.
Art. 2. In bijlage II - verlenging - punt « D », zullen de woorden « Nom, prénom - Adresse - N° d'identification INAM - Date - Signature » door de woorden : « Naam, voornaam - Adres - Identificatienummer RIZIV - Datum - Handtekening » vervangen.
Art. 3. Dit besluit treedt in werking op 1 november 2017.
Art. 4. De minister bevoegd voor Sociale Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit.
Gegeven te Brussel, 15 november 2017.
FILIP
Van Koningswege :
De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid,
M. DE BLOCK

Voor de raadpleging van de tabel, zie beeld
Gezien om te worden toegevoegd bij Ons besluit van 15 november 2017 tot wijziging van de lijst als bijlage bij het koninklijk besluit van 18 april 2017 tot vaststelling van de voorwaarden waaronder de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen tegemoetkomt in de kosten van autosondage bij de rechthebbende thuis.
FILIP
Van Koningswege :
De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid,
M. DE BLOCK


Wat is urinaire autosondage thuis?

Het gaat om een urinesondage die thuis wordt uitgevoerd door uzelf als patiënt, of door iemand uit uw omgeving die daarvoor is opgeleid en die bekwaam is om deze techniek toe te passen. Het doel van de autosondage is om de blaas regelmatig te legen dankzij het inbrengen van een sonde via de urinebuis.

 

Hoeveel sondes worden terugbetaald?

U heeft recht op de terugbetaling van max. 5 sondes/dag in geval van de volgende aandoeningen:

  1. retentieblaas met een belangrijk postmictioneel residu (gelijk aan of groter dan 100 ml) ten gevolge van een verworven of aangeboren medullair letsel
  2. retentieblaas met een belangrijk postmictioneel residu (gelijk aan of groter dan 100 ml) bij een perifere neuropathie
  3. paraplegie of paraparese, tetraplegie of tetraparese wanneer verergering van de incontinentie wordt vermeden door de combinatie van (een) parasympathicolytisch(e) geneesmiddel(en) met autosondage
  4. urineretentie in afwezigheid van een apart neurologisch letsel: substitutieblaas; vergrotingsblaas substitutieblaas; vergrotingsblaas.

Indien u jonger bent dan 18 jaar, moet u niet voldoen aan de voorwaarde van 100 ml postmictioneel residu.

U heeft recht op de terugbetaling van max. 8 sondes/dag in geval van de volgende aandoeningen:

  1. retentieblaas met een capaciteit niet hoger dan 300 ml
  2. neurogene blaas bij kinderen onder de leeftijd van 18 jaar.

 

Welke sondes worden terugbetaald?

Enkel de sondes die zijn ingeschreven op de lijst worden terugbetaald (sondes worden terugbetaald op 01.11.2017 KB 15.11.2017 – BS 24.11.2017).

3 soorten sondes worden terugbetaald:

  • droge sonde
  • sonde met geïntegreerd glijmiddel
  • sonde met geïntegreerd glijmiddel en één of meerdere andere bijkomende functies = de zogenaamde "meer geavanceerde" sonde

Wat is het terugbetaald bedrag en het bedrag te uwen laste per sonde?

  Maximumterugbetaling van de verzekering per sonde (in EUR) Maximumbedrag ten laste van de patiënt per sonde (in EUR)
Droge sonde ​1 ​0
Sonde met geïntegreerd glijmiddel ​2,7 ​0
"Meer geavanceerde" sonde 2,7​​ 1​

Hoe kunt u een terugbetaling krijgen?

  1. De arts-specialist in het kader van de autosondage stuurt de terugbetalingsaanvraag naar de adviserend geneesheer. (aangepaste versie : KB 15.11.2017 – BS 24.11.2017)
  2. De adviserend geneesheer bezorgt u de machtiging.

o    De machtiging is geldig voor een periode van één jaar.

o    De machtiging mag worden verlengd voor een nieuwe periode van:

  • maximum 5 jaren voor een van de "indications a tot d" beschreven hierboven
  • maximum 1 jaar voor een van de "indicaties e en f" beschreven hierboven.
  1. De arts schrijft u de sondes voor.

o    Een arts-specialist stelt het 1e voorschrift in het kader van de autosondage op

o    De behandelende arts kan de volgende voorschriften invullen.

  1. Op basis van die machtiging en dit voorschrift levert de officina-apotheker u de sondes af; u ontvangt de terugbetaling rechtstreeks.

 

Overgang naar de nieuwe reglementering

Er wordt in een periode van 6 maanden voorzien voor de uitvoering van de nieuwe modaliteiten (tot 30 april 2018)

Indien u in aanmerking komt voor een terugbetaling op basis van een kennisgeving, zal uw ziekenfonds u de geschikte machtiging voor deze overgangsperiode bezorgen

2026.033

OPINIE: Wat het DGEC-rapport over 2025 ons (en hopelijk ook de minister) leert

 

Vooreerst zien we in de tabel op blz. 9 (zie pdf als bijlage bij dit bericht) dat er 46 controle-onderzoeken tegen artsen werden afgerond in 2025. Of die 46 onderzoeken ook 46 afzonderlijke individu’s betroffen, weten we niet, er zouden tegen één en dezelfde arts meerdere dossiers geweest kunnen zijn, maar dat laten we in het midden.

2026.032

Terugbetaling hadrontherapie met twee jaar verlengd (tot 30 april 2028)

 

De terugbetaling van behandelingen uitgevoerd in een gespecialiseerd centrum voor hadrontherapie, gebeurt via een specifieke procedure uit artikel 56 van de GVU-wet.

Het KB dat deze procedure concretiseert, loopt af op 30 april 2026. 

Via een nieuw KB, gepubliceerd op 17 maart 2026, wordt de terugbetaling verlengd met nog eens twee jaar, tot 30 april 2028.

Hierna (klik op lees meer) vindt u de integrale tekst van het op 17 maart 2026 gepubliceerde KB. Als bijlage bij dit bericht vindt u de onderliggende nota van het Verzekeringscomité.

2026.031

Antibiotica-indicatoren: eerste (collectief) ‘rapport’ beschikbaar

 

In november 2023 werden drie zgn. indicatoren inzake het voorschrijven van antibiotica ingevoerd, zie ook ons bericht van toen, https://asgb.be/node/28723. De bedoeling was en is uiteraard dat er minder zou voorgeschreven worden.

Een jaar later is de eerste impact van deze indicatoren geanalyseerd en ook gepubliceerd. En wat blijkt? Deze eerste resultaten zijn een stap in de goede richting, aldus het RIZIV.