Actiedag 7 juli 2025 : signaal is nodig !

2025.062

 

Geachte collega,

Beste Leden,

Zoals jullie weten en gelezen hebben, zijn we bezorgd en zeer kritisch over de Kaderwet zoals deze voorligt, maar vooral bezorgd en ontevreden over de modus operandi. 

Onze focus ligt altijd op de onderhandelingstafel, daar moet het gebeuren.

Maar overleggen terwijl je eigenlijk constant aan het achtervolgen bent, dat blijf je niet volhouden.

Te meer omdat we ondertussen van besparing naar besparing hollen, die wij moeten uitwerken en aan jullie moeten uitleggen.

De massale reacties van jullie de voorbije dagen, ofschoon zeer heterogeen, tonen de breed gedeelde onvrede bij onze artsen én de wens om een signaal te geven.

Een onvrede en vraag naar een reactie die uiteindelijk veel dieper en forser was dan de eerste reacties die we zaterdag ontvingen (cfr. onze communicatie 21/06).

Geen onvrede over ereloonsupplementen, wel onvrede over de repetitieve framing als sjacheraars die moeten gewantrouwd worden, gecontroleerd worden en waar nodig bestraft worden.

Grote onvrede over het grotendeels overboord gooien van het overlegmodel.

Ook de brede vraag om te blijven onderhandelen, conform ons DNA, maar ook om een signaal te geven.

En de vraag om onderling af te stemmen, om duidelijk te maken dat we als artsen schouder aan schouder staan in deze tijd.

Tot slot was er het verzekeringscomité nu maandag, wat niet meteen hoopgevend was voor een fundamentele bereidheid om echt te luisteren naar onze breed gedeelde bezwaren rond de voorliggende kaderwet.

Daarom gaan we 7 juli ook oproepen tot een actiedag.

Niet om het zorgsysteem lam te leggen of onze patiënten in de steek te laten.

Wel om een signaal te geven dat het zo niet verder kan.

En om te tonen dat de onvrede groot is, over de syndicaten heen, over de disciplines heen, over de zorgverstrekkers heen.

De onderhandelingen lopen, de uitkomst daarvan zal bepalen of er bijkomende, forsere en meer langdurige acties nodig zullen zijn.

We denken intern na over enkele intelligente acties, met minimale impact voor patiënten en maximale impact voor de overheid en beleidsmakers.

En over een manier om onze grieven aan onze patiënten te communiceren en te verduidelijken.

We overleggen intussen waar mogelijk met collega’s en andere stakeholders om een maximale gedragenheid, harmonisatie en eenduidige boodschap te bekomen. 

Onze gedetailleerde communicatie met suggesties volgt vrijdag.

Met collegiale groeten,

Het ASGB-bestuur

Bijlage

Reacties

voor geconventioneerde huisartsen zie ik geen reden om te staken; van onze patienten krijgen we veel klachten over de vele suplementen bij bepaalde specialisten

Guido Mehuys

Als geconventioneerde arts zie ik wel een reden om te staken: het gaat zoals het artikel zegt niet enkel over de supplementen, maar de vijandige houding van minister Vandenbroucke naar de gehele gezondheidszorg, waarbij vragen voor ondersteuning en meningen uit het veld worden ontvangen met hoongelach en ooggedraai. Waar in periode van COVID door zijn wanbeleid duizenden vaccins worden vernietigd maar nadien naar de artsen wordt gewezen als geldverspillers in de zorg. Artsen worden afgeschilderd als graaiers en mensen die gewantrouwd moeten worden, en iedereen die niet in de pas loopt zal zijn rizivnummer op het woord van de minister zomaar kunnen verliezen. De houding van de minister tegenover een terechte discussie (bv waarom niet eerst de ziekenhuissubsidiering herzien, voor de supplementen die gebruikt worden om gaten in het budget te vullen af te schaffen?) is dat van iemand die van zijn eigen gelijk overtuigd is en niets aanneemt van iemand anders. Nee nee, de minister en zijn experts weten het allemaal beter, ondanks alle noodkreten uit de praktijk. Dát is voor mij de reden om te staken, niet omdat het mij in de portefeuille zal raken.

Jeroen Anthierens

Is het verwonderlijk dat bovenstaande reactie van een SP-mandataris afkomstig is?

Marc Hermans

Vorige reactie was onvoldoende duidelijk verwijzend naar de opmerking van collega Mehuys.

Marc Hermans

Als ASO volwassenenpsychiatrie zie ik een reden om te staken hoewel de meeste psychiaters binnen de conventie werken en ik mezelf ook als geconventioneerd specialist zie werken later.
Het gaat voor mij echter om een aantal zaken. Ten eerste vind ik het belangrijk dat het concept "vrij beroep" waar men op zelfstandige basis een vergoeding vraagt voor een intellectuele prestatie in stand moet gehouden worden. Met de coupering van de ereloonsupplementen wordt de vergoedingscontrole de Facto volledig bij de overheid gelegd. Zo'n concept bestaat , bv in Groot Brittannië waar artsen als ambtenaren gezien worden. Het is bewezen dat dit leidt tot langere wachttijden en minder kwalitatieve en geïndividualiseerde patiëntenzorg.
Ten 2e vind ik het onaanvaardbaar dat wij als arts door de minister telkens worden afgedaan als "graaiers" die in toom gehouden dienen te worden in plaats van ons te zien als de hardwerkende, empathische mensen die altijd onze patiënten op de eerste plaats zetten en bovendien ook veel opgeven om in die positie te geraken en te blijven.
Ten derde lijkt minister Vandenbroucke steeds te handelen zonder overleg met de artsen zelf, maar zijn idee door te duwen zonder inzicht te vergaren over de mogelijke implicaties die deze ideeën kunnen hebben.

Het lijkt mij dus gepast hier een vorm van actie tegenover te plaatsen, tenzij minister Vandenbroucke snel overleg plant met de syndicaten om te spreken over mogelijke oplossingen.

Berend Vanbesien

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.093

Nieuw KB over verpleegkundige handelingen binnen een zorgteam

 

In een gestructureerd zorgteam werken verschillende gezondheidzorgbeoefenaars samen rond de patiënt.

Dankzij duidelijke afspraken en een wettelijk kader kunnen bepaalde verpleegkundige handelingen worden gedelegeerd aan bepaalde gezondheidzorgbeoefenaar met de juiste competenties en vaardigheden, aldus een communicatie van de FOD.

2026.092

Aanpassing forfaitaire honoraria klinische biologie vanaf 1 augustus 2026

 

Op 14 juli 2026 werd een KB gepubliceerd inzake forfaitaire honoraria klinische biologie.

Het gaat om een aanpassing - vanaf 1 augustus 2026 - van de forfaitaire honoraria per voorschrift in het kader van een (nogal ingewikkelde) besparingsmaatregel voor een totaal van 22,490 miljoen. 

Van een initiële grotere lineaire besparing wordt een deel geherinvesteerd in de ziekenhuizen. Het gaat hierbij om twee onderdelen. 

2026.091

Assimilaties opladen voor RIZIV-sociaal statuut 2025 kan nog tot 30 september 2026

 

De bedragen van het RIZIV-sociaal statuut voor 2025 werden pas eind juli 2026 opgeladen in ProGezondheid, een maand later dan anders.

Het RIZIV heeft daarom op 31 juli jl. laten weten dat u ook een maand langer dan anders, dus tot 30 september i.p.v. 31 augustus, de tijd krijgt om aanpassingen te doen in Pro Gezondheid.