Attesteren van arbeidsongeschiktheid (via Mult-eMediatt) vanaf 2026
De voorbije dagen heeft het RIZIV een communicatie gedaan naar de huisartsen waarin het nieuwigheden voor 2026 aankondigt over het attesteren van arbeidsongeschiktheid t.a.v. het ziekenfonds. Het zal via Mult-eMediatt moeten en niet langer dan voor drie maanden mogen.
Tijdens diezelfde dagen verschenen er dan weer berichten in de media waarin men het o.a. had over een bijkomende beperking tot drie weken.
Dat één en ander verwarrend overkwam, is niet verwonderlijk… Hierna (klik op ‘lees meer’) trachten we het duidelijk te maken.
De communicatie van het RIZIV
Die communicatie ging over twee maatregelen waarvan het de bedoeling is dat ze op 1 januari 2026 in voege zullen treden. Zij staan in een wetsontwerp dat momenteel al in de Kamer zit (maar wel nog goedgekeurd moet worden).
Ten eerste zal dat het attesteren van arbeidsongeschikt t.a.v. het ziekenfonds verplicht elektronisch moeten via Mult-eMediatt (indien de arbeidsongeschiktheid minstens 14 dagen duurt). Een papieren document ‘vertrouwelijke’ invullen zal in principe dus niet meer mogelijk zijn (tenzij bij korte arbeidsongeschiktheden).
Ten tweede zal de duur van zo’n (elektronisch) getuigschrift arbeidsongeschiktheid t.a.v. het ziekenfonds (een zgn. e-GAO) nog maximaal drie maanden mogen bedragen. De toestemming van de patiënt voor het gebruik van Mult-eMediatt zal niet langer nodig zijn.
Voor de volledige info van het RIZIV, zie de link hieronder https://www.riziv.fgov.be/nl/professionals/individuele-zorgverleners/artsen/arbeidsongeschiktheid-en-socioprofessionele-re-integratie/mult-emediatt-arbeidsongeschiktheidsattesten-elektronisch-versturen
De berichten in de pers
Die berichten waren nog wat voorbarig in die zin dat het NIET om maatregelen gaat die al op 1 januari 2026 in voege zullen treden. Meer nog, deze maatregelen moeten nog opgenomen worden in een wetsontwerp. Ze behoren tot wat minister Vandenbroucke zijn ‘vierde golf’ (aan maatregelen inzake langdurige arbeidsongeschiktheid) noemt.
Ten eerste zou het de bedoeling zijn om een eerste e-GAO voor een langdurig arbeidsongeschikte te beperken tot drie weken.
Ten tweede zou het de bedoeling zijn dat iemand die al langdurig arbeidsongeschikt is, één keer per jaar op consult moet komen bij zijn behandelende arts en zijn ongeschiktheid moet laten verlengen (met een nieuwe e-GAO).
Reacties
Ben radicaal tegen al wat er op tafel ligt in verband met de duur van de arbeidsongeschiktheid.
Het is alleen de(huis-) arts die dit kan en moet beslissen.
1x per jaar op consultatie komen om de werkonbekwaamheid van iemand te beoordelen kan gewoon niet!
Vooraleer een verlengenis van werkonbekwaamheid wordt beslist dient de betrokkene onderzocht te worden,zoniet begaat de arts een deontologische fout.Wat erachter zit zijn de 'besparingsplannen ''van de betrokken minister.Net zoals de vaccins mochten toegediend worden door de apotheker.En tevens broodroof tegenover de artsen!!
Reactie toevoegen