100% papierloos voorschrijven is een feit

2021.168

Het e-voorschrift is sinds 2020 een feit, maar nog steeds moest er een papieren bewijs meegegeven worden aan de patiënt. Daar komt nu verandering in, 100% papierloos wordt zo mogelijk. De bestaande uitzonderingen blijven nog mogelijk.

Op 1 januari 2020 werd het e-voorschrift of ‘elektronisch medicatie voorschrijven’ ingevoerd, maar er moest nog steeds een papieren bewijs aan de patiënt bezorgd worden. Sinds 15 september moet dit niet meer indien de patiënt hiermee akkoord gaat. Papierloos of ‘full-elektronisch’ voorschrijven is zo een feit. De patiënt kan bij de apotheker zijn medicatie voortaan bekomen op vertoon van zijn e-id of een smartphone-bericht.

In sommige gevallen kan ‘op papier’ nog wel. Dat het e-voorschrift ‘papierloos’ geworden is, wil echter niet zeggen dat niet meer ‘op papier’ voorgeschreven kan worden. Aan de uitzonderingen die reeds bestonden is dus niks veranderd.

Het gaat om twee situaties die voor alle artsen gelden:

-Wanneer de arts buiten zijn kabinet is, bv. op huisbezoek of in een rusthuis.

-Wanneer er sprake is van overmacht, bv. een buitenlandse patiënt zonder INSZ-nummer, e-health functioneert niet, enz.

Daarnaast is er een uitzondering, ook bij raadplegingen, voor artsen die op de datum van de invoering van het elektronisch voorschrijven, dus op 1 januari 2020, al 64 jaar of ouder waren. Zij waren en zijn nog steeds niet verplicht om over te schakelen op de elektronische vorm. Opgelet, u moest wel op 1 januari 2020 minstens 64 jaar zijn om van deze uitzonderingsmogelijkheid gebruik te kunnen maken.

U kunt zelf gepersonaliseerde, voorgecodeerde voorschriften aanmaken via een nieuwe dienst op MyRiziv, of u kunt dit uiteraard nog steeds zoals vroeger, uitbesteden aan een drukker.

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.031

Antibiotica-indicatoren: eerste (collectief) ‘rapport’ beschikbaar

 

In november 2023 werden drie zgn. indicatoren inzake het voorschrijven van antibiotica ingevoerd, zie ook ons bericht van toen, https://asgb.be/node/28723. De bedoeling was en is uiteraard dat er minder zou voorgeschreven worden.

Een jaar later is de eerste impact van deze indicatoren geanalyseerd en ook gepubliceerd. En wat blijkt? Deze eerste resultaten zijn een stap in de goede richting, aldus het RIZIV. 

2026.030

Deconventietermijn eindigt op 12 maart a.s.

 

Het nieuwe akkoord 2026-2027 werd gepubliceerd op 10 februari 2026 waarna de zgn. deconventietermijn van 30 dagen is beginnen lopen.

Die termijn eindigt deze week donderdag op 12 maart 2026. Wie volledig wil deconventioneren of slechts partieel wil (de)conventioneren, moet dat dus ten laatste doen op die dag (en dit via ProGezondheid). Daarna is het onherroepelijk te laat.

2026.029

Enquête door Recip-e over problemen met e-health

 

Recip-e doet een bevraging naar de problemen en tekortkomingen die artsen ondervinden bij het gebruik van e-health en eraan gerelateerde diensten.

De bedoeling is dat Recip-e deze zaken inventariseert en vervolgens op zoek gaat naar oplossingen.

U kunt de enquête invullen via deze link https://forms.gle/wc2nXRBybYkhFTk98

Gelieve dit desgevallend te doen vóór 23 maart a.s. zodat uw antwoorden nog tijdig verwerkt kunnen worden (voor een eerste analyse op 26 maart 2026).