Nieuwe standstill op ereloonsupplementen

2024.028

 

Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar vorige week donderdag (22 februari 2024) werd in de Nationale paritaire commissie artsen – ziekenhuizen (NPCAZ) een akkoord bereikt over een nieuwe standstill op ereloonsupplementen.

Dit zijn de krachtlijnen van het akkoord:

  1. (1) De nieuwe standstill loopt tot eind 2024. In deze periode blijven ereloonsupplementen in elk ziekenhuis ‘bevroren’ op hun actuele maximumpercentages.
  2.  
  3. (2) Uitzondering hierop zijn de ziekenhuizen met maximumpercentages onder 150%. Zij kunnen convergeren naar 150% mits verantwoording.
  4.  
  5. (3) Gezien de gekende structurele onderfinanciering en de voorbije hoge inflatie is er een engagement van de overheid in de tekst opgenomen om te kijken waar er onderfinanciering is en hoe die gecompenseerd kan worden. De besteding van die compensatie zal, ondanks de andersluidende uitdrukkelijke vraag van ASGB/Kartel, evenwel zonder inspraak van de medische raad kunnen gebeuren.
  6.  
  7. (4) Nieuwe verhoogde afdrachten op erelonen – indien noodzakelijk door de standstill - zijn niet toegestaan, tenzij mits uitdrukkelijk akkoord van de medische raad.
  8.  
  9. (5) Indien per 30 april de compensaties onvoldoende gerealiseerd of gegarandeerd zijn, kan de standstill opgezegd worden. Die opzegging gaat dan in op 30 juni 2024. Er is wel een ¾ meerderheid op beide banken van de NPCAZ voor nodig.
  10.  
  11. (6) Tot slot zijn er meerdere bepalingen in de tekst opgenomen om te komen tot een gelijker speelveld én dus om de grote regionale verschillen in maximumpercentages weg te werken. Tevens zal gewerkt worden aan transparantie naar patiënten en overheid om meer zicht te krijgen waar ereloonsupplementen aan besteed worden.

 

We willen benadrukken dat dit akkoord een compromis is. Initieel was er zelfs geen beweging of engagement om de regionale verschillen weg te werken of om meer transparantie te verkrijgen.

Aangezien dit bij de vorige standstills voor ASGB/Kartel een essentieel punt was, was voor ons een nieuwe standstill onbespreekbaar zonder beweging op deze elementen. We stonden alleen op de artsenbank met deze vraag, maar samen met ZorgnetIcuro hebben we toch er beweging in gekregen met als resultaat het optrekken van de laagste maximumpercentages tot 150% en engagementen richting meer transparantie én nog meer convergentie van maximumpercentages.

Tijdens de slotonderhandelingen vroegen we om in de tekst op te nemen dat de eventuele compensaties van de overheid voor deze standstill in overleg tussen de medische raad en het beheer zouden kunnen besteed worden (i.p.v. zoals nu bepaald via BFM en dus zonder inspraak van de artsen). We stonden – onbegrijpelijk genoeg – geïsoleerd met deze vraag op de artsenbank en hebben ons standpunt dus enkel in het PV kunnen laten opnemen. Collega’s syndicaten die mee pleiten voor Co-governance en dan dit laten passeren: begrijpen wie begrijpen kan.

Als bijlage bij dit bericht vindt u de tekst van de CO over de verlenging.

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.

Breed consortium van huisartsen én praktijkondersteuners tegen afschaffing Impulseo

 

De aangekondigde afbouw van Impulseo blijft voor grote ongerustheid zorgen, niet alleen bij huisartsen, maar ook bij praktijkverpleegkundigen, praktijkmedewerkers en patiënten.

In die mate dat er een heus consortium ontstaan is dat niet alleen uit de drie artsensyndicaten (ASGB, VAS en AADM) bestaat maar ook uit Domus Medica, stuurgroep Kafka, de universitaire huisartsencentra, de opleidingscentra, enz.

2026.109

Vlaamse regering schrapt ook ‘Bewegen op verwijzing'

 

Het stond de vorige weken wat in de schaduw van de afschaffing van Impulseo maar de besparingsdrift van de Vlaamse regering heeft nog een slachtoffer gemaakt: de ondersteuning voor ‘Bewegen op verwijzing’ stopt vanaf 2027.

Al even onbegrijpelijk als Impulseo want deze formule had nu eens succes, … of is dat net de reden misschien?

Je hebt als verwijzende arts in principe niet de opdracht om de betrokken patiënten op de hoogte te brengen, die taak komt de begeleidende coaches toe.

2026.108

Update afschaffing Impulseo: blinde bespaardrift, aanvang nog niet gekend

 

De situatie rond de stopzetting van Impulseo is bijzonder zorgwekkend.

Niet alleen kwam het nieuws vorige week totaal onverwacht, het is ondertussen ook komen vast te staan dat het puur om een blinde besparing zonder enig alternatief gaat.

Bovendien, en dat is al helemaal niet te begrijpen, is er nog steeds geen duidelijkheid over de vraag vanaf wanneer men nu precies gaat afschaffen.