Nieuwe indicatoren voor het voorschrijven van PPI

2024.172

 

Op 16 december 2024 is een bericht in het Staatsblad gepubliceerd dat twee indicatoren voor het voorschrijven van PPI door huisartsen invoert. De indicatoren die door de NRKP vastgesteld werden, treden onmiddellijk in voege.

Huisartsen zullen er kortelings een schrijven over ontvangen waaruit zij kunnen afleiden waar ze zich situeren t.o.v. deze indicatoren in de periode vóór de publicatie ervan.

Een jaar later wordt die oefening nog eens herhaald. Voorschrijvers die de twee indicatoren overschrijden kunnen dan naar een individuele verantwoording gevraagd worden.

De eerste indicator peilt naar de prevalentie van patiënten die bij de voorschrijver behandeld worden met een PPI. Indien bij een bepaalde voorschrijver deze prevalentie verhoogd is, dan kan dit een aanwijzing zijn voor een minder nauwkeurige indicatiestelling.

De NKRP heeft het percentage patiënten met een voorschrift voor een PPI ten opzichte van het totale aantal patiënten met minstens één voorschrift voor een farmaceutische specialiteit vastgelegd op maximum 25 %.

(Patiënten PPI  :  Patiënten R /)  ≤ 25 %

waarbij:

Patiënten PPI = totaal aantal patiënten met een voorschrift voor een terugbetaalde PPI

Patiënten R/ = totaal aantal patiënten met minstens één voorschrift voor een terugbetaalde farmaceutische specialiteit

 

De tweede indicator is een maat voor de gemiddelde behandelingsduur met PPI. Indien de voorschrijver hoog scoort op deze indicator dan kan dit wijzen op het onnodig verderzetten van de PPI-behandeling. Ook het overmatig voorschrijven van PPI met dubbele sterkte verhoogt deze indicator.

De NRKP heeft het totale aantal DDD aan voorgeschreven PPI ten opzichte van het totale aantal patiënten met een voorschrift voor een PPI vastgelegd op maximum 90 DDD.

(DDD PPI :   Patiënten PPI)  ≤ 90 DDD 

 waarbij:

DDD PPI = totaal aantal DDD aan voorgeschreven en terugbetaalde PPI

Patiënten PPI = totaal aantal patiënten met een voorschrift voor een terugbetaalde PPI

 

In de pdf als bijlage vindt u de integrale tekst van het op 16 december 2024 gepubliceerde bericht. 

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.028

NRKP organiseert webinar doelmatige zorg op 12 maart 2026

 

De Nationale raad voor kwaliteitspromotie (NRKP), opgericht binnen het RIZIV heeft tot doel initiatieven te bevorderen en te ondersteunen die de kwaliteit van de zorg verbeteren.

In het kader van een kwaliteitsbevorderende aanpak wil de NRKP de vertegenwoordigers van de verschillende medische specialismen uitnodigen om te werken aan analyses van praktijkvariaties (of van het voorschrijven van geneesmiddelen) die betrekking hebben op hun specialisme.

2026.027

Advies HGR voor griepvaccinatie 2026-2027 gepubliceerd

 

Het advies voor het voorbije vaccinatieseizoen (2025-2026) kwam rijkelijk laat met alle problemen vandien.

Blijkbaar heeft de Hoge Gezondheidsraad (HGR) daar lessen uit getrokken, want het advies voor het komende seizoen (2026-2027) is al klaar.

Via de link hierna kunt dit advies nalezen : https://www.hgr-css.be/nl/advies/9897/vaccinatie-tegen-seizoensgebonden-griep-seizoen-2026-2027

2026.026

Tabel met globaal prospectief bedrag LVZ voor 2026 gepubliceerd

 

In het Staatsblad van 26 februari 2026 verscheen de tabel met het prospectief bedrag laagvariabele zorg voor 2026.

Voor raadpleging van de tabel, zie de pdf als bijlage.

Deze bedragen zijn van toepassing voor opnames uit de periode na 31 december 2025 en vóór 1 januari 2027.