Art. 13, cumulverbod?

ASGB-BERICHT 2013.138

Bijlage: [downloads show="post" post_id="5615"]

Geachte Collega,

Een collega meldde ons de verwerping door een ziekenfonds van verstrekkingen voor monitoring omdat ze niet cumuleerbaar zouden zijn met het toezichthonorarium in de functie intensieve zorg.
We hebben deze stelling in een schrijven aan het RIZIV betwist.
Kan u ons bevestigen of andere ziekenhuizen gelijkaardige problemen hebben ondervonden en of dit cumulverbod ook door ander VI's wordt toegepast?

met vriendelijke groeten,
het ASGB-bestuur.

[divider line_color="#ddd"]

Geachte Collega,

Ik ben zo vrij om het met uw antwoord niet eens te zijn.

1) Het loutere feit dat een verstrekking 24 uur dekt is geenszins synoniem voor een cumulverbod. Meerdere prestaties binnen art.13A en binnen art. 13B die 24 uur dekken zijn  wel onderling cumuleerbaar,bv. monitoring + beademing of 211223 + beademing + ECMO.
211223 is geen monitoring maar een toezichthonorarium.

2) Er is voor deze verstrekkingen geen cumulverbod voorzien in de toepassingsregels. In de TGR is het principe gangbaar dat wat niet verboden is, toegelaten is.

3) In dit specifieke geval werd tijdens de voorbereidende werkzaamheden in de werkgroep inwendige geneeskunde van de TGR expliciet een cumulmogelijkheid toegelaten omdat de halvering van het honorarium en de inperking van de periode voor monitoring al als een behoorlijke besparing beschouwd werd (cfr. Dr. Winnen).

Zoals ik vroeger al meermaals gemeld heb vind ik het storend dat dit soort antwoorden alleen aan de vraagsteller bezorgd wordt terwijl alle ziekenhuizen met hetzelfde probleem zitten. Ik vraag me overigens opnieuw af of alle ziekenfondsen wel dezelfde redenering hanteren (voor zover ik weet niet).
Mag ik u vragen om de problematiek opnieuw voor te leggen aan de werkgroep inwendige geneeskunde die deze nomenclatuur heeft uitgewerkt.

Overigens blijven we nog steeds wachten op de omzendbrief i.v.m. deze nomenclatuur die ons sedert begin dit jaar al meermaals beloofd werd.

met vriendelijke groet,
Dr. Robert Rutsaert
ASGB/Kartel

"K.B. 20.9.2012" (in werking 1.12.2012)
"Continu toezicht op de vitale en niet-vitale functies met een waaktoestel
dat op zijn minst bestendig het elektrocardiogram volgt, inclusief de
eventuele registraties, buiten de narcoses, de heelkundige en
verloskundige bewerkingen en buiten de functionele harttests :
 212015 212026 De eerste dag N 40
 212041 De tweede dag N 30 "

"K.B. 22.7.1988" (in werking 1.8.1988) + "K.B. 29.4.1999" (in werking 1.7.1999) +
"K.B. 20.9.2012" (in werking 1.12.2012)
"Continu toezicht op de hartfunctie (met of zonder toezicht op andere vitale
parameters) met een waaktoestel dat, benevens het elektrocardiogram, op
zijn minst bestendig de arteriële druk door middel van een intra-arteriële
katheter volgt (buiten de narcoses, de heelkundige en verloskundige
bewerkingen en buiten de functionele harttests), inclusief de eventuele
registraties :
214012 214023 De eerste dag N 96
214045 De tweede dag N 85

Honorarium voor de installatie van en het continu toezicht op een patiënt
verpleegd in de lokalen van een erkende functie intensieve zorg :
211223 De eerste dag N 190
211245 De tweede dag en de volgende dagen, per dag N 190
De continue monitoring van de hartfunctie (zowel invasief als niet-invasief)
en in voorkomend geval de monitoring van de arteriële druk (invasief of
niet-invasief), de centraalveneuze druk, de intracardiale of pulmonale druk
en het toezicht op andere vitale waarden, zijn inbegrepen in de
verstrekking 211223 en in de verstrekking 211245.

2026.035

Corrigendum tarieven deel 11

 

Deel 11 betreft J. Inwendige geneeskunde ; K. Dermato-venereologie ; L. Pathologische anatomie.

Ingevolge een beslissing van de NCAZ op 9 maart 2026 wordt de sleutelletterwaarde van het dagplafond voor de geëvoceerde potentialen in de tabel ‘J. 6. Neuropsychiatrie’ aangepast vanaf 1 april 2026.

In de file als bijlage vindt u de nieuwe tarieven (aanpassingen in het vet).

2026.034

De CAR-T saga, of hoe een dossier mismeesterd kan worden

 

CAR-T (Chimeric Antigen Receptor T-cell therapy) is een geavanceerde en gepersonaliseerde vorm van immuuntherapie. T-cellen worden via aferese uit het bloed gehaald, vervolgens in een labo genetisch bewerkt met het inbouwen van een chimere antigeenreceptor en na een voorbehandeling van de patiënt met chemotherapie (bridging) via een infuus teruggegeven. De bedoeling is dat op die manier specifieke eiwitten op kankercellen herkend worden waarna die vernietigd worden. 

2026.033

OPINIE: Wat het DGEC-rapport over 2025 ons (en hopelijk ook de minister) leert

 

Vooreerst zien we in de tabel op blz. 9 (zie pdf als bijlage bij dit bericht) dat er 46 controle-onderzoeken tegen artsen werden afgerond in 2025. Of die 46 onderzoeken ook 46 afzonderlijke individu’s betroffen, weten we niet, er zouden tegen één en dezelfde arts meerdere dossiers geweest kunnen zijn, maar dat laten we in het midden.