Collectieve overeenkomst voor ASO is er !

ASGB-BERICHT 2021.089
Icoon thema specialisten

 

Na lange -zeg maar slopende- onderhandelingen tussen artsensyndicaten, ziekenhuisbeheerders en vertegenwoordigers van de artsen-specialisten in opleiding (ASO’s) zijn we tot een akkoord voor een collectieve overeenkomst (CO) voor de ASO’s gekomen. Eindelijk.

Ons uitgangspunt was en bleef de nota die we vorige jaar samen met de BVAS hebben ingediend (zie bijlage). Iedereen heeft water bij de wijn gedaan, en een som van 30mio euro (20mio euro door Minister Frank Vandenbroucke en de vrijgemaakte 10mio vanuit de Medicomut) heeft de onderhandelingen gesmeerd. De Vlaamse vertegenwoordigers van de ASO’s (VASO) hebben het akkoord goedgekeurd, de Waalse tegenhanger (CIMACS) heeft de onderhandelingen spijtig genoeg vroegtijdig verlaten. Het is nochtans inherent aan een onderhandeling om toegevingen te doen.

Dit akkoord bevat eten en drinken voor iedereen, maar vooral  voor de ASO’s, daar draaide het uiteindelijk om. Er wordt een financiële opwaardering voor de ASO’s gerealiseerd en er worden mechanismen gecreëerd waardoor hun werkomstandigheden billijk, humaan en evenwichtiger worden. Tevens wordt een onafhankelijk orgaan gecreëerd waar de ASO’s indien nodig formeel klacht kunnen neerleggen, en dat toezicht kan houden op de billijke implementatie van de arbeidsregels voor de ASO’s.

We hebben er expliciet voor gepleit om de Medische Raad een beslissende stem te geven in de verdeling van de vrijgemaakte financiële middelen. Dit om de transparantie te bevorderen en het financiële medezeggenschap van de artsen in de ziekenhuizen te vrijwaren.

Zoals geweten, is het Kartel altijd een sterke pleitbezorger geweest van sociale bescherming, en het vehikel bij uitstek hiervoor is het sociaal statuut. Zeker indien er op korte tijd iets moest gerealiseerd worden was dit de enige mogelijke optie. Een volledig bediendenstatuut bleek immers onbetaalbaar en op termijn ook minder rendabel voor de ASO zelf. In de NCAZ werd 10 miljoen vrijgemaakt om in 2022 prioritair te besteden aan sociale bescherming. Dit bedrag wordt nu gebruikt als loonsubsidie. We stonden met ons standpunt helaas alleen. Het verwondert ons in het bijzonder dat de ASO- vertegenwoordigers zich hier zonder meer hebben bij neergelegd terwijl dit voor vele ASO net een prangende vraag was. Ook de HAIO hebben zich expliciet uitgesproken voor een verhoogd Riziv sociaal statuut voor hun pensioenopbouw.

Het loonbarema ten slotte had voor de artsensyndicaten meer mogen opgetrokken worden, doch dit bleek voor de ziekenhuisbeheerders financieel onhaalbaar. Het uurloon blijft dus wel lager dan dat van de HAIO.

Is dit akkoord perfect? Nee.

Is dit akkoord voor het Kartel verdedigbaar? Zeker.

Is het een stap vooruit voor de ASO’s? Zeker, maar waakzaamheid over de goede implementatie blijft aangewezen. Ook het gebrek aan pensioenopbouw blijft een grote lacune.

 

Dr. Thomas Gevaert, voorzitter specialisten

Dr. Robert Rutsaert, bestuurslid

Michel Wijns, jurist

2026.031

Antibiotica-indicatoren: eerste (collectief) ‘rapport’ beschikbaar

 

In november 2023 werden drie zgn. indicatoren inzake het voorschrijven van antibiotica ingevoerd, zie ook ons bericht van toen, https://asgb.be/node/28723. De bedoeling was en is uiteraard dat er minder zou voorgeschreven worden.

Een jaar later is de eerste impact van deze indicatoren geanalyseerd en ook gepubliceerd. En wat blijkt? Deze eerste resultaten zijn een stap in de goede richting, aldus het RIZIV. 

2026.030

Deconventietermijn eindigt op 12 maart a.s.

 

Het nieuwe akkoord 2026-2027 werd gepubliceerd op 10 februari 2026 waarna de zgn. deconventietermijn van 30 dagen is beginnen lopen.

Die termijn eindigt deze week donderdag op 12 maart 2026. Wie volledig wil deconventioneren of slechts partieel wil (de)conventioneren, moet dat dus ten laatste doen op die dag (en dit via ProGezondheid). Daarna is het onherroepelijk te laat.

2026.029

Enquête door Recip-e over problemen met e-health

 

Recip-e doet een bevraging naar de problemen en tekortkomingen die artsen ondervinden bij het gebruik van e-health en eraan gerelateerde diensten.

De bedoeling is dat Recip-e deze zaken inventariseert en vervolgens op zoek gaat naar oplossingen.

U kunt de enquête invullen via deze link https://forms.gle/wc2nXRBybYkhFTk98

Gelieve dit desgevallend te doen vóór 23 maart a.s. zodat uw antwoorden nog tijdig verwerkt kunnen worden (voor een eerste analyse op 26 maart 2026).