Derdebetaler mogelijk voor alle verstrekkingen

ASGB-BERICHT 2022.005
Icoon thema honorarium

Op 14 januari 2021 heeft het Riziv via een websitebericht (zie https://www.riziv.fgov.be/nl/nieuws/Paginas/derdebetalersregeling-mogelijk-alle-geneeskundige-verstrekkingen-januari-2022.aspx) bekend gemaakt dat het verbod op de derdebetaler afgeschaft werd met (retroactieve) ingang vanaf 1 januari 2022. Ook al zijn de wetswijzigingen daartoe (aanpassing van art. 53 §1 13de lid van de GVU-wet en aanpassing van het KB op derdebetaler van 18 sept 2015) nog niet in het Staatsblad gepubliceerd, toch mag u er, zo blijkt uit deze mededeling, al vanuit gaan dat deze opheffing een feit is.

Ten tijde van het verbod mocht u alleen de derdebetaler toepassen, wanneer die uitdrukkelijk toegelaten werd. Voortaan wordt het principe omgekeerd. U kunt de derdebetaler dus voor alle vestrekkingen gebruiken. Dit geldt zowel voor huisartsen als voor specialisten.

Indien u vrijwillig besluit om de derdebetaler toe te passen, zal dat wel als consequentie hebben, eens de wetteksten aangepast zijn, dat u verplicht wordt om de conventietarieven te respecteren, zelfs als u niet geconventioneerd zou zijn.

Het feit dat de derdebetaler voor alle verstrekkingen toegelaten wordt, impliceert ook dat u niet meer hoeft te rechtvaardigen dat en waarom u de derdebetaler toepast. Denk aan de vermeldingen van ‘griepvaccinatie’ of ‘financiële’ nood, die zijn niet meer nodig.

Voor huisartsen bestaan er al langer een aantal situaties waarin de toepassing van de derdebetaler verplicht is. Het gaat hier in de eerste plaats om de verplichte derdebetaler voor rechthebbenden op een verhoogde tegemoetkoming (ook sociale derdebetaler genoemd). Deze blijft gewoon bestaan, daar verandert niks aan. Het blijft hier m.a.w. om een verplichting gaan (en dus geen vrijwillige keuze). Idem bij de diabetespas wanneer de patiënt uitdrukkelijk om de toepassing van de derdebetaler verzoekt.

Breed consortium van huisartsen én praktijkondersteuners tegen afschaffing Impulseo

 

De aangekondigde afbouw van Impulseo blijft voor grote ongerustheid zorgen, niet alleen bij huisartsen, maar ook bij praktijkverpleegkundigen, praktijkmedewerkers en patiënten.

In die mate dat er een heus consortium ontstaan is dat niet alleen uit de drie artsensyndicaten (ASGB, VAS en AADM) bestaat maar ook uit Domus Medica, stuurgroep Kafka, de universitaire huisartsencentra, de opleidingscentra, enz.

2026.109

Vlaamse regering schrapt ook ‘Bewegen op verwijzing'

 

Het stond de vorige weken wat in de schaduw van de afschaffing van Impulseo maar de besparingsdrift van de Vlaamse regering heeft nog een slachtoffer gemaakt: de ondersteuning voor ‘Bewegen op verwijzing’ stopt vanaf 2027.

Al even onbegrijpelijk als Impulseo want deze formule had nu eens succes, … of is dat net de reden misschien?

Je hebt als verwijzende arts in principe niet de opdracht om de betrokken patiënten op de hoogte te brengen, die taak komt de begeleidende coaches toe.

2026.108

Update afschaffing Impulseo: blinde bespaardrift, aanvang nog niet gekend

 

De situatie rond de stopzetting van Impulseo is bijzonder zorgwekkend.

Niet alleen kwam het nieuws vorige week totaal onverwacht, het is ondertussen ook komen vast te staan dat het puur om een blinde besparing zonder enig alternatief gaat.

Bovendien, en dat is al helemaal niet te begrijpen, is er nog steeds geen duidelijkheid over de vraag vanaf wanneer men nu precies gaat afschaffen.