Vergoedingen voor euthanasie: wet diverse bepalingen legt eerste stenen

2022.076

Op 30 mei 2022 is een uitgebreide Wet (van 18 mei 2022) inzake diverse gezondheidsbepalingen in het Staatsblad gepubliceerd. Daarin staan ook twee bepalingen die van belang zijn voor artsen die euthanasie toepassen: enerzijds voor het uitvoeren van de euthanasie en anderzijds voor het verstrekken van een advies inzake euthanasie.

Het is de verdienste van Dr. Reinier Hueting, ex-voorzitter van het Kartel, dat voor deze zaken nu -eindelijk na zovele jaren ervoor geijverd te hebben – de basis gelegd is.

De vergoeding voor het uitvoeren van de euthanasie wordt door art. 148 van de Wet diverse bepalingen ingeschreven in de euthanasiewet. Qua tarief wordt er gedacht aan € 75 (voor een huisarts te combineren met een huisbezoek en eventueel het avondtarief). Dat tarief evenals de toepassingsvoorwaarden moeten nog bij KB bepaald worden.

Daarnaast stelt art. 79 van de Wet diverse bepalingen dat het medisch advies n.a.v. een verzoek om euthanasie als een ‘volwaardige’ geneeskundige verstrekking (onder art. 34 van de Wet op de ziekteverzekering) vergoed zal kunnen worden. Ook dit moet nog verder uitgevoerd worden maar het zal wel een hele vooruitgang betekenen t.o.v. de momenteel gangbare werkwijze, waarbij de vergoeding van 168,75 betaald wordt via een individuele overeenkomst met het Consortium LEIF-EOL. Deze regeling had tot nu toe nog altijd een ‘experimenteel karakter’ en het Consortium LEIF-EOL moet werken met een gesloten budget, waardoor de uitbetalingen vaak vertraging oplopen.

Hieronder vindt u de integrale tekst van de twee bepalingen uit de Wet diverse gezondheidsbepalingen.

Art. 148. In de wet van 28 mei 2002 betreffende de euthanasie wordt een hoofdstuk V/1 ingevoegd met als opschrift "Hoofdstuk V/1. Financiële bepalingen" dat de als volgt luidende artikelen 13/1 en 13/2 bevat:

"Art. 13/1. De Koning kan, bij een besluit vastgesteld na overleg in de Ministerraad, voorzien in een vergoeding voor de arts die de euthanasie toepast.

De Koning kan, bij een besluit vastgesteld na overleg in de Ministerraad, het bedrag, de voorwaarden en de modaliteiten van deze vergoeding bepalen evenals de regels voor de betaling van deze vergoeding.

Art. 13/2. De kosten voor de vergoedingen worden aangerekend op de globale jaarlijkse begrotingsdoelstelling van de verzekering voor geneeskundige verzorging van het Rijksinstituut voor ziekte- en invaliditeitsverzekering."

 

Art. 79. Artikel 34, eerste lid, van dezelfde wet wordt aangevuld met de bepalingen onder 31°, luidende:

"31° het verstrekken van medisch advies naar aanleiding van een individueel verzoek voor een zelfgekozen levenseinde."

Reacties

heb ik nog recht op een bepaalde uitkering of ondersteuning?

peggy

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.015

ASGB-symposium 2026 ‘info voor starters’

 

Datum: dinsdag 24 maart 2026 van 19u00 tot 22u00

Locatie: Let’s meet Center Elewijt, Tervuursesteenweg 564 te 1982 Elewijt

Onthaal van 18u30 tot 18u55.

 

Inschrijving

Inschrijven kan t.e.m. 17 maart 2025 door het webformulier uit de link hierna in te vullen. https://asgb.be/form/symposium-starters-2026 

2026.022

Akkoord 2026-2027 gepubliceerd op 10 februari 2026

 

Vandaag, 10 februari 2026, is het nieuwe akkoord voor 2026 en 2027 gepubliceerd.

Dat betekent dat wie volledig wil deconventioneren, dat vanaf vandaag kan doen (via ProGezondheid). 

Idem voor wie partieel wil (de)conventioneren. Want ook dat behoort nog steeds tot de opties. De partiële (de)conventie is of wordt dus niet afgeschaft, in tegenstelling met wat in eerste instantie in het ontwerp van Kaderwet stond.

2026.021

Automatische verlenging opstarttraject diabetes eindelijk gepubliceerd

 

Op 6 februari 2026 werden de teksten (aanpassingen aan het KB en aan de Verordening) die de automatische verlenging van een opstarttraject diabetes moesten formaliseren, eindelijk gepubliceerd. Zij gaan in voege op 1 maart a.s.

Het komt er op neer dat de ziekenfondsen vanaf dan zo’n opstarttraject automatisch zullen verlengen voor zover de patiënt nog aan de voorwaarden voldoet uiteraard én voor zover het gaat om een opstarttraject dat u in 2024 en/of 2025 al aangerekend had.

Is dat laatste niet het geval, dan moet u het zelf nog attesteren.