Goed en minder goed nieuws over euthanasievergoedingen

2023.032

 

Op de NCAZ van 30 januari jl. werd een nota goedgekeurd over de vergoeding voor ‘het medisch advies n.a.v. een verzoek voor een zelfgekozen levenseinde’. Zie ook de pdf als bijlage bij dit bericht. Deze nota geeft uitvoering aan de Wet diverse bepalingen gezondheid van 18 mei 2022 die de vergoeding voor het advies verankerd heeft in art. 34 van de GVU-wet als een ‘echte’ medische verstrekking. Hierdoor steunt ze niet langer op een ‘experimenteel’ maar op een ‘permanent’ financieringskader.

Op zich heeft deze aanpassing voor u als arts niet zo’n groot belang behoudens het feit dat u voortaan (lees: vanaf 1 juli 2023) vlugger uw centen zal ontvangen. De vergoeding zal weliswaar nog altijd door het Consortium Leif-EOL  gestort worden maar dat consortium krijgt nu meer financiële armslag waardoor u niet langer maanden op uw vergoeding zal moeten wachten.

Volgens de goedgekeurde nota zal de vergoeding in 2023 op 192 euro neerkomen. Een jaarlijkse indexering is voorzien na beslissing van de NCAZ.

Het minder goede nieuws betreft dan weer de vergoeding voor de uitvoering van de euthanasie. De wettelijke basis daarvoor werd gelegd door de al geciteerde Wet diverse bepalingen gezondheid van 18 mei 2022, maar een en ander moet nog uitgevoerd worden via een KB. Dat is nog altijd niet gebeurd, terwijl onze ex-voorzitter Reinier Hueting daarvoor reeds eind 2019 (voor het akkoord 2020) de voorzet gegeven heeft. Ondertussen zijn we 2023 ... en ligt zijn vraag tot concretisering nog altijd stof te vergaren op het kabinet. ASGB/Kartel vraagt, nee eist, dat er nu eindelijk eens werk van gemaakt zou worden.

 

 

 

Bijlage

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.075

Last call: ACA-webinar op 24 juni 2026

 

De ACA-hervorming legt de focus op de raadplegingshonoraria, de toezichthonoraria, consulten, psychiatrie, spoedgevallen, intensieve zorg, neonatologie en de permanenties.

We merken dat (huis)artsen en specialisten met heel wat vragen zitten. Wat betekent het voor je inkomen? Wat met consultaties die langer duren dan een gewone consultatie? Enz.

Daarom organiseert ASGB/Kartel nogmaals een webinar over de laatste stand van zaken.

 

Wanneer?

Op woensdag 24 juni om 20 uur via Zoom

2026.072

Kaderwet niet correct getoetst aan Europese regels, regering in gebreke gesteld

 

Samen met drie andere beroepsorganisaties heeft artsensyndicaat Kartel vandaag een aangetekende ingebrekestelling gestuurd naar minister Vandenbroucke en de premier wegens formele gebreken bij het tot stand komen van de Kaderwet(ten).

Meer bepaald werd er geen behoorlijke evenredigheidsbeoordeling uitgevoerd, wat in strijd is met zowel de Belgische wetgeving als de Europese regels.

2026.074

Aanpassing tarieven klinische biologie vanaf 1 juli 2026

 

In punt ‘VIII. Overeenkomst in toepassing van artikel 22, 6°bis, ter financiering van Next-Generation Sequencing (NGS) in oncologie en hemato-oncologie’ worden vanaf 1 juli 2026:

De verstrekkingen 536034 – 536045, 536056 – 536060, 536071 – 536082, 536093 – 536104, 536115 – 536126 en 536130 – 536141, die betrekking hebben tot de vaste tumoren, toegevoegd in tabel 1.

De verstrekkingen 536152 – 536163, 536174 – 536185 en 536196 – 536200, die betrekking hebben tot de hematologische maligniteiten, toegevoegd in tabel 2.