Lijst van taken voor basisverpleegkundige al aangepast

2024.058

 

Op 30 oktober 2023 werd er een KB gepubliceerd dat de taken vastlegt die een zgn. basisverpleegkundige mag uitvoeren.

Zie ook https://asgb.be/node/28707. 

Vandaag, 25 april 2024, is er echter al een wijzigend KB gepubliceerd dat deze lijst aanpast.

Hierna vindt u de integrale tekst van dit wijzigend KB.

Pro memorie. De basisverpleegkundige is een nieuw niveau dat sinds vorig jaar in het leven geroepen werd.

We sommen hierbij de verschillende niveaus nog eens op.

Algemene zorg

Niveau 4 = zorgkundige

Niveau 5 = basisverpleegkundige (= nieuw beroepsprofiel in de verpleegkunde)

Niveau 6 = verpleegkundige verantwoordelijk voor algemene zorg

Gespecialiseerde zorg 

Niveau 6 = gespecialiseerde verpleegkundige

Advanced Practice Nursing:

Niveau 7 = verpleegkundig specialist

Niveau 8 = klinisch verpleegkundig onderzoeker (= nieuw beroepsprofiel in de verpleegkunde)

 

14 APRIL 2024. - Koninklijk besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 20 september 2023 bepalende de lijst van de verpleegkundige technische verstrekkingen betreffende de basisverpleegkundige, alsmede hun uitoefeningsvoorwaarden

FILIP, Koning der Belgen,
Aan allen die nu zijn en hierna wezen zullen, Onze Groet.
Gelet op de wet betreffende de uitoefening van de gezondheidszorgberoepen, gecoördineerd op 10 mei 2015, artikel 45, § 1/2, derde lid;
Gelet op het koninklijk besluit van 20 september 2023 bepalende de lijst van de verpleegkundige technische verstrekkingen betreffende de basisverpleegkundige, alsmede hun uitoefeningsvoorwaarden;
Gelet op adviezen van de Technische Commissie voor Verpleegkunde, gegeven op 9 november 2023;
Gelet op het advies van de inspecteur van Financiën, gegeven op 12 maart 2024;
Gelet op de akkoordbevinding van de staatssecretaris voor Begroting, gegeven op 22 maart 2024;
Gelet op de impactanalyse van de regelgeving, uitgevoerd overeenkomstig artikelen 6 en 7 van de wet van 15 december 2013 houdende diverse bepalingen inzake administratieve vereenvoudiging;
Gelet op de evenredigheidsbeoordeling en de terbeschikkingstelling van de informatie betreffende de regelgeving op het federale portaal, uitgevoerd overeenkomstig artikelen 7 en 9 van de wet van 23 maart 2021 betreffende een evenredigheidsbeoordeling voorafgaand aan de invoering of de wijziging van een beroepsreglementering in de gezondheidssector;
Gelet op de adviesaanvraag aan de Raad van State binnen een termijn van 30 dagen, met toepassing van artikel 84, § 1, eerste lid, 2°, van de wetten op de Raad van State, gecoördineerd op 12 januari 1973;
Overwegende dat de adviesaanvraag is ingeschreven op 3 april 2024 op de rol van de afdeling Wetgeving van de Raad van State onder het nummer 76.064/2;
Gelet op de beslissing van de afdeling Wetgeving van 3 april 2024 om binnen de gevraagde termijn geen advies te verlenen, met toepassing van artikel 84, § 5, van de wetten op de Raad van State, gecoördineerd op 12 januari 1973;
Op de voordracht van de Minister van Volksgezondheid en op het advies van de in Raad vergaderde Ministers,
Hebben Wij besloten en besluiten Wij :
Artikel 1. In artikel 2, § 3, van het koninklijk besluit van 20 september 2023 bepalende de lijst van de verpleegkundige technische verstrekkingen betreffende de basisverpleegkundige, alsmede hun uitoefeningsvoorwaarden, wordt het eerste lid vervangen als volgt:
"De initiële inschatting van de mate van complexiteit gebeurt door de verpleegkundige verantwoordelijk voor algemene zorg of door de arts wanneer de verpleegkundige verantwoordelijk voor algemene zorg geen deel uitmaakt van het zorgteam. De verpleegkundige verantwoordelijk voor algemene zorg of de arts zorgen ook, wanneer ze dit nodig achten, voor een herbeoordeling van de complexiteit van de situatie. Deze initiële inschatting kan door de basisverpleegkundige worden uitgevoerd in geval van technische prestaties die gedurende een periode van minder dan 24 uur worden uitgevoerd door de basisverpleegkundige.".
Art. 2. In bijlage van hetzelfde koninklijk besluit, bij punten 1. "Behandelingen", 1.1. "Ademhalingsstelsel", worden de woorden "Cardiopulmonaire resuscitatie met niet-invasieve middelen " vervangen door de woorden "Cardiopulmonaire resuscitatie met behulp van de volgende niet-invasieve hulpmiddelen: Mayo/Guedelcanule, beademingsballon.".
Art. 3. In bijlage van hetzelfde koninklijk besluit, worden de punten 1. "Behandelingen", 1.2. "Bloedsomloopstelsel", aangevuld met de woorden "*Afname van transfusiebloed en bloedderivaten. Afname betreft het geheel van handelingen vanaf de voorbereiding van de afnamesets, het prikken, tot en met het klaarmaken van de afgenomen donaties (bloedproducten) voor bewaring en transport naar het laboratorium of productiecentrum. B2".
Art. 4. In bijlage van hetzelfde koninklijk besluit, bij punten 1. "Behandelingen", 1.7. "Medicamenteuze toedieningen", worden de woorden "Voorbereiding en toediening van medicatie via de volgende toegangswegen:" aangevuld met een nieuwe streepje, luidende:
"- via de intranasale weg.".
Art. 5. In bijlage van hetzelfde koninklijk besluit, bij punten 1. "Behandelingen", 1.8. "Bijzondere technieken", worden de woorden "*Manipulatie van radioactieve producten. B1" opgeheven.
Art. 6. In de Nederlandstalige versie van het opschrift van punt 5. "Fysische beveiliging" van de bijlage I van hetzelfde besluit, wordt het woord "Fysische" vervangen door het woord "Fysieke".
Art. 7. In bijlage van hetzelfde koninklijk besluit, bij punt 6. "Verpleegkundige activiteiten die verband houden met het stellen van de diagnose en de behandeling", worden de volgende wijzigingen aangebracht:
a) de woorden "Behandeling, verwerking, analyse en archivering van de gegevens van medische onderzoeken. B1" worden opgeheven;
b) de woorden "Beheer en onderhoud van materieel en producten in medische onderzoeks- en behandeldiensten. B1" worden opgeheven;
c) de woorden "Deelname aan de kwaliteitscontrole en -borging en toepassen van de beschermingsmaatregelen in onderzoeks- en behandeldiensten en -functies. B1" worden opgeheven.
Art. 8. De minister bevoegd voor Volksgezondheid is belast met de uitvoering van dit besluit.
Gegeven te Brussel, 14 april 2024.
FILIP
Van Koningswege :
De Minister van Volksgezondheid,
F. VANDENBROUCKE 

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.

Breed consortium van huisartsen én praktijkondersteuners tegen afschaffing Impulseo

 

De aangekondigde afbouw van Impulseo blijft voor grote ongerustheid zorgen, niet alleen bij huisartsen, maar ook bij praktijkverpleegkundigen, praktijkmedewerkers en patiënten.

In die mate dat er een heus consortium ontstaan is dat niet alleen uit de drie artsensyndicaten (ASGB, VAS en AADM) bestaat maar ook uit Domus Medica, stuurgroep Kafka, de universitaire huisartsencentra, de opleidingscentra, enz.

2026.109

Vlaamse regering schrapt ook ‘Bewegen op verwijzing'

 

Het stond de vorige weken wat in de schaduw van de afschaffing van Impulseo maar de besparingsdrift van de Vlaamse regering heeft nog een slachtoffer gemaakt: de ondersteuning voor ‘Bewegen op verwijzing’ stopt vanaf 2027.

Al even onbegrijpelijk als Impulseo want deze formule had nu eens succes, … of is dat net de reden misschien?

Je hebt als verwijzende arts in principe niet de opdracht om de betrokken patiënten op de hoogte te brengen, die taak komt de begeleidende coaches toe.

2026.108

Update afschaffing Impulseo: blinde bespaardrift, aanvang nog niet gekend

 

De situatie rond de stopzetting van Impulseo is bijzonder zorgwekkend.

Niet alleen kwam het nieuws vorige week totaal onverwacht, het is ondertussen ook komen vast te staan dat het puur om een blinde besparing zonder enig alternatief gaat.

Bovendien, en dat is al helemaal niet te begrijpen, is er nog steeds geen duidelijkheid over de vraag vanaf wanneer men nu precies gaat afschaffen.