Medische verkiezingen 2010.05. Individuele responsabilisering*

ASGB-BERICHT 2010.123

Medische verkiezingen 2010.05 Kartel (ASGB/GBO)

Individuele responsabilisering.

 

Het gevolg van onze visie is dat wij bereid zijn om onze verantwoordelijkheid op te nemen bij het beheer en het in stand houden van het conventiesysteem. De BVAS wijst individuele responsabilisering af. In het wegverkeer zijn rechts rijden en verkeerslichten beperkingen van willekeurig rijgedrag. Zij zijn echter een voorwaarde om vrij personenverkeer te waarborgen. Bij volledige willekeur, bij volledige chaos, is er stilstaand verkeer en is deze vrijheid onbestaande. De nagestreefde vrijheid is dus niet het vrije rijgedrag maar wel het vrije verkeer.



Naar analogie is het in een collectief georganiseerde en gefinancierde ziekteverzekering normaal dat de overheid de krijtlijnen en de globale spelregels vastlegt en dat wij enige verantwoording voor ons voorschrijfgedrag afleggen. Overal ter wereld kampt men met de uitdaging om de gezondheidsbehoeften van de bevolking binnen de geldende budgettaire beperkingen, op een eerlijke manier te beantwoorden. Het is dan de taak van een artsensyndicaat om er mee op toe te zien dat de overheid daarbij een evidence based policy volgt, dat er voldoende middelen beschikbaar zijn om de gevraagde doelstellingen te realiseren en, dat bij eventuele budgettaire beperkingen dit ook voldoende duidelijk gemaakt wordt aan het brede publiek.



Het is overigens een grote vergissing om te denken dat in een geprivatiseerd systeem dergelijke spelregels niet zouden gelden. In een managed care systeem wordt de professionele autonomie veel meer ingeperkt dan wij ons momenteel kunnen indenken.



De vraag om diagnostische en therapeutische procedures continu te evalueren vormt voor het ASGB geen probleem. Wij wachten al lang op de eerste vergadering van de Commissie doorlichting van de nomenclatuur. Essentieel is dat de besluitvorming volledig transparant gebeurt op basis van rationele argumenten die door iedereen als "fair" kunnen aanvaard worden. Ook moeten, om het vertrouwen in het systeem te behouden, keuzes en beslissingen vlot kunnen herzien worden in het licht van nieuwe gegevens. Indien men met professionele verantwoordelijkheid, wetenschappelijk verantwoorde interventies bedoelt, dan zien we daarin evenmin een probleem.



De tijd van de "geneesheer-artiest" is voorbij. Anderzijds, omdat slechts een deel van de medische activiteit strikt EBM kan onderbouwd worden, moet men de globale activiteit van een arts evalueren en niet elke tussenkomst apart. Het ASGB aanvaardt dus individuele responsabilisering op basis van rationele en transparante criteria die samen met de beroepsgroep zijn vastgelegd en mits voldoende mogelijkheid tot verdediging. Dat hebben we tijdens de onderhandelingen van de programmawet ook bekomen.



Indien u zich kunt vinden in onze ideeën en onze voorstellen, geef ons dan uw vertrouwen en



stem KARTEL (ASGB/GBO), stem 2

 


2026.115

Update Impulseo: premie voor (loon)kosten 2026 blijft gevrijwaard

 

Het gezamenlijke initiatief van huisartsen en praktijkondersteuners heeft na overleg met het kabinet van minister Gennez een eerste succes geboekt.

De Impulseo-premie voor de loonkosten van 2026 blijft behouden en wordt in 2027 nog uitbetaald.

Tegelijk lanceren de betrokken organisaties, waaronder dus het ASGB,  een bevraging om de impact van de geplande afschaffing van Impulseo in kaart te brengen.

 

 

2026.114

Informatiecampagne RIZIV over GMD: wat is dat daar over arbeidsongeschiktheid?

 

Op 23 oktober jl. heeft het RIZIV een brief gestuurd naar de huisartsen om het belang van het GMD nog eens te kaderen (zie pdf als bijlage).

In die brief stond ook een passage over het feit dat vanaf 2027 het GMD onmisbaar zal zijn bij het attesteren van arbeidsongeschiktheid.

Die passage heeft blijkbaar voor heel wat verwarring en ongerustheid gezorgd, zo maken wij op uit (heel wat) reacties die we hebben ontvangen.

Vandaar dat we één en ander willen verduidelijken.

2026.113

Nieuwe regels voor terugbetaling dermatochalasis (oftalmologie)

 

Op 28 oktober 2026 werd een KB van 8 oktober 2026 gepubliceerd dat aangepaste regels invoert voor de terugbetaling van dermatochalasis (245733-245744 Plastie voor dermatochalasis van het bovenste ooglid, per ooglid" N 200).

Deze nieuwe regels die in voege treden vanaf 1 december 2026, zouden aldus een onderliggende nota van het Verzekeringscomité objectiever en betrouwbaarder moeten zijn dan de huidige criteria.